czwartek, 16 października 2014

UWAGA KONKURS!

Przesyłam informacje na temat konkursu, który jest bardzo atrakcyjny, gdyż daje dużo swobody gimnazjalistom. Jeśli zdecydujecie się wziąć w nim udział - oferuję swoją pomoc i oczywiście obiecują gratyfikację oceną bdb/cel.












SI TU VALES BENE EST EGO VALEO (jeżeli Ty jesteś zdrowy, to dobrze, ja jestem zdrowy) - takim zwrotem w starożytności rozpoczynano pisanie listów. List od stuleci pełnił funkcję komunikacji między ludźmi, wyrażał refleksje, wyznawał uczucia, informował o wydarzeniach, mile spędzonych chwilach itp. Na przestrzeni wieków powstała sztuka pisania listów zwana epistolografią, wielcy ludzie (m.in. władcy, pisarze, poeci) pozostawili stosy korespondencji, które po dzień dzisiejszy są literackimi arcydziełami. Obecnie rzadziej używa się tej formy, nowe technologie pozwalają na korzystanie z innych narzędzi – szybko i skrótowo przekazywane są relacje.
My chcemy zaprosić Was do konkursu literackiego i napisania tradycyjnego listu. Wierzymy, że pobudzicie wyobraźnię, humor, uwolnicie emocje, wykorzystacie piękno języka. Pamiętajcie o pisowni grzecznościowych zwrotów. Jesteście po wakacjach, macie mnóstwo wspomnień, byliście w ciekawych miejscach, spędzaliście czas inaczej niż w roku szkolnym. Podzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami poprzez list do przyjaciela, kogoś z rodziny lub... do gazetki szkolnej. Spróbujcie inaczej, szerzej oddać swoje przeżycia, na jakiś czas zapomnijcie o telefonach  komórkowych, esemesach.
Jeśli zaczniecie pisać tradycyjne listy i poprosicie adresata o odpowiedź, zobaczycie, jaki dreszczyk emocji pojawi się w oczekiwaniach na... listonosza. A może nawet przeżyjecie kolejną przygodę życia.





R E G U L A M I N  K O N K U R S U
1. Organizatorzy
Organizatorem konkursu Gimnazjaliści listy piszą... jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
2. Warunki konkursu
Uczestnikami literackiego konkursu są gimnazjaliści z Wielkopolski.
Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie listu, nigdzie dotychczas niepublikowanego – zapis może być komputerowy lub ręczny (wyraźne pismo), do dwóch stron formatu A4.
Prace zgłaszane na konkurs muszą być napisane samodzielnie i nie mogą naruszać praw autorskich innych osób. Niespełnienie tych wymagań skutkuje dyskwalifikacją pracy będącej w całości lub częściowo plagiatem.
Prace konkursowe należy podpisać godłem (pseudonimem). W zaklejonej kopercie oznakowanej tym godłem należy podać imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania / adres szkoły. Organizator nie zwraca nadesłanych prac oraz zastrzega sobie prawo pierwszeństwa ich publikacji. Poprzez zgłoszenie pracy na konkurs autorzy prac akceptują warunki regulaminu, wyrażają zgodę na bezpłatne ich publikowanie w wersji drukowanej i cyfrowej.
Uczestnik poprzez przysłanie zgłoszenia na konkurs wyraża zgodę na przetwarzanie danych, wynikających z tytułu udziału w konkursie oraz upowszechnianie jego wyników z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101 poz. 926 z późn. zm.).
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu w uzasadnionych przypadkach.
3. Termin i adres nadsyłania prac
Prace należy przesłać pocztą tradycyjną do 10 listopada 2014 roku na adres:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
ul. Prusa 3, 60-819 Poznań z dopiskiem: Konkurs GIMNAZJALIŚCI LISTY PISZĄ...
4. Rozstrzygnięcie konkursu
Organizator konkursu powoła jury, które oceni prace i dokona wyboru laureatów. Autorzy najlepszych prac zostaną poinformowani o przyznaniu nagród imiennie i zaproszeni na uroczystość podsumowującą konkurs (na początku grudnia br.). Nagrodzone prace, informacje o przebiegu konkursu i laureatach zostaną zamieszczone na stronie internetowej: www.wbp.poznan.pl.
Organizator nie wysyła indywidualnych podziękowań za udział w konkursie.
Kontakt: Domicylla Sierszchuła-Filipowska, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBPiCAK
tel. 61 66 40 874, e-mail: biblioteka@wbp.poznan.pl

wtorek, 30 września 2014

Pierwsze dobre praktyki...

Pierwszoklasiści,
z radością zawiadamiam, że na lekcjach języka polskiego pojawiły się prace, które mnie zachwyciły pomysłowością, kreatywnością. Na blogu będę publikować takie ponadprzeciętne pomysły. Czekajcie, wkrótce pierwsze odslony.

niedziela, 14 września 2014

Pierwsza lektura

Przypominam tytuł pierwszej lektury. Bądźcie gotowi od 20 października.

IA - Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek
IB - J.R.R.Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
IC - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
ID - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę

Projekt na temat mitologii

Pierwszoklasiści, 
zgodnie z umową zamieszczam kryteria sukcesu do zadania. Jeśli zrealizujecie wszystkie wymagania, jesteście skazani na sukces! Pilnujcie terminu oddania prac, bo choć czas jest długi - to jednak zarazem się kurczy.

 na co będę zwracał/-a uwagę:



1. Stworzę prezentację na temat wybranego boga z mitologii greckiej.

2. Podam informacje na temat: rodziny boga, jego atrybutu (jeśli jest to możliwe do ustalenia). 

3. Przywołam najciekawsze historie związane z bogiem - nie wklejać całego mitu! 

4. Zamieszczę w pracy wizerunki boga w sztuce starożytnej i późniejsze nawiązania (powstałe w kolejnych wiekach dzieła sztuki z wizerunkiem danego boga). 

5. Dokładnie opiszę tytuł dzieła sztuki, technikę, w jakiej jest wykonane oraz (jeśli można ustalić) miejsce, w którym obecnie jest przechowywane/udostępniane. 

Wszystko powyżej  to składnik 3/5 oceny 

6. Zaprezentuję swoją pracę na forum klasy - 1/5 oceny. 

7. Przygotuję quiz, zagadkę, krzyżówkę, itp. dla uczniów, aby sprawdzić stopień zapamiętania prezentowanych treści - 1/5.

Termin ostateczny oddania pracy - 20 października. Zachęcam do wcześniejszego zaprezentowania prac.

Moje propozycje programów, aplikacji do stworzenia pracy:
PREZI, Glogster, Taxgedo, Easel.ly, Goanimate, Learningapps


Porozmawiajcie też z panem Maciejem Karłowskim lub podzielcie się swoimi pomysłami. Praca nie musi być cyfrowa,  możecie przygotować tradycyjny plakat, ale minimalny format to arkusz brystolu.


Oczywiście służę pomocą, zapraszam na konsultacje, chętnie pomogę np. w poznaniu aplikacji, w której chcecie przygotować pracę.

środa, 3 września 2014

Powitanie

Drodzy Pierwszoklasiści,

dzisiaj miałam okazję spotkać się z Wami po raz pierwszy. Ten blog ma być miejscem - mam nadzieję - obustronnej wymiany doświadczeń i pomysłów. Pozdrawiam serdecznie, 


Create your own Animation 
Magdalena Tomkowiak