SI TU VALES BENE EST EGO VALEO (jeżeli Ty jesteś zdrowy, to dobrze, ja jestem zdrowy) - takim zwrotem w starożytności rozpoczynano pisanie listów. List od stuleci pełnił funkcję komunikacji między ludźmi, wyrażał refleksje, wyznawał uczucia, informował o wydarzeniach, mile spędzonych chwilach itp. Na przestrzeni wieków powstała sztuka pisania listów zwana epistolografią, wielcy ludzie (m.in. władcy, pisarze, poeci) pozostawili stosy korespondencji, które po dzień dzisiejszy są literackimi arcydziełami. Obecnie rzadziej używa się tej formy, nowe technologie pozwalają na korzystanie z innych narzędzi – szybko i skrótowo przekazywane są relacje.
My chcemy zaprosić Was do konkursu literackiego i napisania tradycyjnego listu. Wierzymy, że pobudzicie wyobraźnię, humor, uwolnicie emocje, wykorzystacie piękno języka. Pamiętajcie o pisowni grzecznościowych zwrotów. Jesteście po wakacjach, macie mnóstwo wspomnień, byliście w ciekawych miejscach, spędzaliście czas inaczej niż w roku szkolnym. Podzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami poprzez list do przyjaciela, kogoś z rodziny lub... do gazetki szkolnej. Spróbujcie inaczej, szerzej oddać swoje przeżycia, na jakiś czas zapomnijcie o telefonach komórkowych, esemesach.
Jeśli zaczniecie pisać tradycyjne listy i poprosicie adresata o odpowiedź, zobaczycie, jaki dreszczyk emocji pojawi się w oczekiwaniach na... listonosza. A może nawet przeżyjecie kolejną przygodę życia.
R E G U L A M I N K O N K U R S U
1. Organizatorzy
Organizatorem konkursu Gimnazjaliści listy piszą... jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
2. Warunki konkursu
Uczestnikami literackiego konkursu są gimnazjaliści z Wielkopolski.
Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie listu, nigdzie dotychczas niepublikowanego – zapis może być komputerowy lub ręczny (wyraźne pismo), do dwóch stron formatu A4.
Prace zgłaszane na konkurs muszą być napisane samodzielnie i nie mogą naruszać praw autorskich innych osób. Niespełnienie tych wymagań skutkuje dyskwalifikacją pracy będącej w całości lub częściowo plagiatem.
Prace konkursowe należy podpisać godłem (pseudonimem). W zaklejonej kopercie oznakowanej tym godłem należy podać imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania / adres szkoły. Organizator nie zwraca nadesłanych prac oraz zastrzega sobie prawo pierwszeństwa ich publikacji. Poprzez zgłoszenie pracy na konkurs autorzy prac akceptują warunki regulaminu, wyrażają zgodę na bezpłatne ich publikowanie w wersji drukowanej i cyfrowej.
Uczestnik poprzez przysłanie zgłoszenia na konkurs wyraża zgodę na przetwarzanie danych, wynikających z tytułu udziału w konkursie oraz upowszechnianie jego wyników z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101 poz. 926 z późn. zm.).
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu w uzasadnionych przypadkach.
3. Termin i adres nadsyłania prac
Prace należy przesłać pocztą tradycyjną do 10 listopada 2014 roku na adres:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
ul. Prusa 3, 60-819 Poznań z dopiskiem: Konkurs GIMNAZJALIŚCI LISTY PISZĄ...
4. Rozstrzygnięcie konkursu
Organizator konkursu powoła jury, które oceni prace i dokona wyboru laureatów. Autorzy najlepszych prac zostaną poinformowani o przyznaniu nagród imiennie i zaproszeni na uroczystość podsumowującą konkurs (na początku grudnia br.). Nagrodzone prace, informacje o przebiegu konkursu i laureatach zostaną zamieszczone na stronie internetowej: www.wbp.poznan.pl.
Organizator nie wysyła indywidualnych podziękowań za udział w konkursie.
Kontakt: Domicylla Sierszchuła-Filipowska, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBPiCAK
tel. 61 66 40 874, e-mail: biblioteka@wbp.poznan.pl