sobota, 18 października 2014
Co w mowie piszczy?
Chciałabym zainteresować Was audycjami radiowymi i telewizyjnymi programami, których tematem jest poprawność językowa. Z doświadczenia wiem, że gimnazjaliści rzadko zastanawiają się nad znaczeniem i pochodzeniem słów. Zawsze warto poszerzać zasób leksyki. Proponuję więc - jako zadanie domowe - aby każdy z Was przygotował na początek streszczenie jednej krótkiej audycji radiowej z serii "Co w mowie piszczy?", której autorką jest
dr hab. Katarzyna Kłosińska. Są to krótkie podcasty (zwykle trwają 2-5 min.), w każdym z nich wyjaśnianie jest jakieś słowo lub związek wyrazowy. Dotychczas powstało około 250 odcinków, więc przejrzyjcie stronę i wybierzcie interesujące Was słowo. Następnie omówcie, czego się dowiedzieliście na forum klasy. Na wykonanie zadania macie czas do końca listopada. Link do audycji znajduje się poniżej.
czwartek, 16 października 2014
UWAGA KONKURS!
Przesyłam informacje na temat konkursu, który jest bardzo atrakcyjny, gdyż daje dużo swobody gimnazjalistom. Jeśli zdecydujecie się wziąć w nim udział - oferuję swoją pomoc i oczywiście obiecują gratyfikację oceną bdb/cel.

R E G U L A M I N K O N K U R S U

SI TU VALES BENE EST EGO VALEO (jeżeli Ty jesteś zdrowy, to dobrze, ja jestem zdrowy) - takim zwrotem w starożytności rozpoczynano pisanie listów. List od stuleci pełnił funkcję komunikacji między ludźmi, wyrażał refleksje, wyznawał uczucia, informował o wydarzeniach, mile spędzonych chwilach itp. Na przestrzeni wieków powstała sztuka pisania listów zwana epistolografią, wielcy ludzie (m.in. władcy, pisarze, poeci) pozostawili stosy korespondencji, które po dzień dzisiejszy są literackimi arcydziełami. Obecnie rzadziej używa się tej formy, nowe technologie pozwalają na korzystanie z innych narzędzi – szybko i skrótowo przekazywane są relacje.
My chcemy zaprosić Was do konkursu literackiego i napisania tradycyjnego listu. Wierzymy, że pobudzicie wyobraźnię, humor, uwolnicie emocje, wykorzystacie piękno języka. Pamiętajcie o pisowni grzecznościowych zwrotów. Jesteście po wakacjach, macie mnóstwo wspomnień, byliście w ciekawych miejscach, spędzaliście czas inaczej niż w roku szkolnym. Podzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami poprzez list do przyjaciela, kogoś z rodziny lub... do gazetki szkolnej. Spróbujcie inaczej, szerzej oddać swoje przeżycia, na jakiś czas zapomnijcie o telefonach komórkowych, esemesach.
Jeśli zaczniecie pisać tradycyjne listy i poprosicie adresata o odpowiedź, zobaczycie, jaki dreszczyk emocji pojawi się w oczekiwaniach na... listonosza. A może nawet przeżyjecie kolejną przygodę życia.
R E G U L A M I N K O N K U R S U
1. Organizatorzy
Organizatorem konkursu Gimnazjaliści listy piszą... jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
2. Warunki konkursu
Uczestnikami literackiego konkursu są gimnazjaliści z Wielkopolski.
Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie listu, nigdzie dotychczas niepublikowanego – zapis może być komputerowy lub ręczny (wyraźne pismo), do dwóch stron formatu A4.
Prace zgłaszane na konkurs muszą być napisane samodzielnie i nie mogą naruszać praw autorskich innych osób. Niespełnienie tych wymagań skutkuje dyskwalifikacją pracy będącej w całości lub częściowo plagiatem.
Prace konkursowe należy podpisać godłem (pseudonimem). W zaklejonej kopercie oznakowanej tym godłem należy podać imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania / adres szkoły. Organizator nie zwraca nadesłanych prac oraz zastrzega sobie prawo pierwszeństwa ich publikacji. Poprzez zgłoszenie pracy na konkurs autorzy prac akceptują warunki regulaminu, wyrażają zgodę na bezpłatne ich publikowanie w wersji drukowanej i cyfrowej.
Uczestnik poprzez przysłanie zgłoszenia na konkurs wyraża zgodę na przetwarzanie danych, wynikających z tytułu udziału w konkursie oraz upowszechnianie jego wyników z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101 poz. 926 z późn. zm.).
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu w uzasadnionych przypadkach.
3. Termin i adres nadsyłania prac
Prace należy przesłać pocztą tradycyjną do 10 listopada 2014 roku na adres:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
ul. Prusa 3, 60-819 Poznań z dopiskiem: Konkurs GIMNAZJALIŚCI LISTY PISZĄ...
4. Rozstrzygnięcie konkursu
Organizator konkursu powoła jury, które oceni prace i dokona wyboru laureatów. Autorzy najlepszych prac zostaną poinformowani o przyznaniu nagród imiennie i zaproszeni na uroczystość podsumowującą konkurs (na początku grudnia br.). Nagrodzone prace, informacje o przebiegu konkursu i laureatach zostaną zamieszczone na stronie internetowej: www.wbp.poznan.pl.
Organizator nie wysyła indywidualnych podziękowań za udział w konkursie.
Kontakt: Domicylla Sierszchuła-Filipowska, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBPiCAK
tel. 61 66 40 874, e-mail: biblioteka@wbp.poznan.pl
środa, 8 października 2014
sobota, 4 października 2014
Pierwszy test on-line
Proszę wypełnić test, do którego link wklejam poniżej. Zadanie należy wykonać najpóźniej do środy. Życzę powodzenia. Osoby, które mają problem z połączeniem internetowym, zapraszam do biblioteki szkolnej, tam są dostępne komputery.
https://docs.google.com/forms/d/1HMdkpv8CNjGp2pExBR_OheKMpn-EACvQY9n9JztcNtI/viewform?usp=send_form
https://docs.google.com/forms/d/1HMdkpv8CNjGp2pExBR_OheKMpn-EACvQY9n9JztcNtI/viewform?usp=send_form
wtorek, 30 września 2014
Pierwsze dobre praktyki...
Pierwszoklasiści,
z radością zawiadamiam, że na lekcjach języka polskiego pojawiły się prace, które mnie zachwyciły pomysłowością, kreatywnością. Na blogu będę publikować takie ponadprzeciętne pomysły. Czekajcie, wkrótce pierwsze odslony.
z radością zawiadamiam, że na lekcjach języka polskiego pojawiły się prace, które mnie zachwyciły pomysłowością, kreatywnością. Na blogu będę publikować takie ponadprzeciętne pomysły. Czekajcie, wkrótce pierwsze odslony.
poniedziałek, 29 września 2014
Jak nasza szkoła uczestniczy w obchodach 75.rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego...
Aplikacja MyHistro ukazuje działania podjęte w ramach obchodów rocznicy.
niedziela, 28 września 2014
niedziela, 14 września 2014
Pierwsza lektura
Przypominam tytuł pierwszej lektury. Bądźcie gotowi od 20 października.
IA - Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek
IB - J.R.R.Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
IC - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
ID - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
IA - Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek
IB - J.R.R.Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
IC - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
ID - Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
Projekt na temat mitologii
Pierwszoklasiści,
zgodnie z umową zamieszczam kryteria sukcesu do zadania. Jeśli zrealizujecie wszystkie wymagania, jesteście skazani na sukces! Pilnujcie terminu oddania prac, bo choć czas jest długi - to jednak zarazem się kurczy.
na co będę zwracał/-a uwagę:
Moje propozycje programów, aplikacji do stworzenia pracy:
PREZI, Glogster, Taxgedo, Easel.ly, Goanimate, Learningapps
Porozmawiajcie też z panem Maciejem Karłowskim lub podzielcie się swoimi pomysłami. Praca nie musi być cyfrowa, możecie przygotować tradycyjny plakat, ale minimalny format to arkusz brystolu.
Oczywiście służę pomocą, zapraszam na konsultacje, chętnie pomogę np. w poznaniu aplikacji, w której chcecie przygotować pracę.
zgodnie z umową zamieszczam kryteria sukcesu do zadania. Jeśli zrealizujecie wszystkie wymagania, jesteście skazani na sukces! Pilnujcie terminu oddania prac, bo choć czas jest długi - to jednak zarazem się kurczy.
1. Stworzę prezentację na temat wybranego boga z mitologii greckiej.
2. Podam informacje na temat: rodziny boga, jego atrybutu (jeśli jest to możliwe do ustalenia).
3. Przywołam najciekawsze historie związane z bogiem - nie wklejać całego mitu!
4. Zamieszczę w pracy wizerunki boga w sztuce starożytnej i późniejsze nawiązania (powstałe w kolejnych wiekach dzieła sztuki z wizerunkiem danego boga).
5. Dokładnie opiszę tytuł dzieła sztuki, technikę, w jakiej jest wykonane oraz (jeśli można ustalić) miejsce, w którym obecnie jest przechowywane/udostępniane.
Wszystko powyżej to składnik 3/5 oceny
6. Zaprezentuję swoją pracę na forum klasy - 1/5 oceny.
7. Przygotuję quiz, zagadkę, krzyżówkę, itp. dla uczniów, aby sprawdzić stopień zapamiętania prezentowanych treści - 1/5.
Termin ostateczny oddania pracy - 20 października. Zachęcam do wcześniejszego zaprezentowania prac.Moje propozycje programów, aplikacji do stworzenia pracy:
PREZI, Glogster, Taxgedo, Easel.ly, Goanimate, Learningapps
Porozmawiajcie też z panem Maciejem Karłowskim lub podzielcie się swoimi pomysłami. Praca nie musi być cyfrowa, możecie przygotować tradycyjny plakat, ale minimalny format to arkusz brystolu.
Oczywiście służę pomocą, zapraszam na konsultacje, chętnie pomogę np. w poznaniu aplikacji, w której chcecie przygotować pracę.
środa, 3 września 2014
Powitanie
Drodzy Pierwszoklasiści,
dzisiaj miałam okazję spotkać się z Wami po raz pierwszy. Ten blog ma być miejscem - mam nadzieję - obustronnej wymiany doświadczeń i pomysłów. Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Tomkowiak
Subskrybuj:
Posty (Atom)




